Front kamienicy w której mieści się Galeria Naturalnych Pigmentów - Barwy Kaczawskie. W jej drzwiach stoi założycielka Galerii.

O Galerii

Dwie szklane statuetki z wygrawerowanym jeleniem. Wręczone laureatom za na najlepszy produkt regionalny podczas Wystawy Produktów Regionalnych w Jeleniej Górze "Wyprodukowano Pod Śnieżką".
Supporting Subheading

Sukcesy

Na przestrzeni kilku już lat dziłalności Barw Kaczawskich udało mi się dotrzeć wraz z tworzonymi tutaj pigmentami w wiele ciekawych miejsc i do wielu interesujących ludzi.

Dumna jestem ogromnie z wystaw moich pigmentów i kamionek w Japonii, podczas Festiwalu Naturalnych Pigmentów oraz subskrypcji pigmentu polskiego ZLOTO w USA, w ramach Wild Pigment Project. W ten sposób esencje kolorów tworzone w mojej ukochanej Złotoryi, okrążyły glob docierając aż do przeciwległych sobie wybrzeży Pacyfiku.

Bliższe geograficznie sukcesy napełniają moje serce równie wielką radością. Miałam ogromny zaszczyt zostać dwukrotnie laureatką Jelonka Karkonoskiego za najlepszy produkt regionalny podczas 19 i 20 Wystawy Produktów regionalnych „Wyprodukowano pod Śnieżką” w Jeleniej Górze.

Te oraz wiele innych działań, o których więcej poniżej, zaowocowały otrzymaniem Stypendium Województwa Dolnośląskiego w 2023r. Wsparcie ze strony tak wielu ludzi daje mi ogrom siły do działania. Obiecuje że nawet jeśli jest to pierwszy raz, gdy słyszysz o Galerii Naturalnych Pigmentów – Barwy Kaczawskie, nie jest on tym ostatnim.

Supporting Subheading

Osiągnięcia

2006 – laureatka XXX konkursu ATP w Nowym Targu – w kategorii malarstwo.

2006 – wystawa zbiorowa uczestników pleneru malarskiego – Grochowice.

2007 – wystawa zbiorowa prezentująca dyplomy absolwentów PWSZ w Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie.

2007 – Przedmioty jako znaki czasu – malarstwo – Galeria Wejście Głogów – wystawa zbiorowa

2014 – pokaz reliefów kamiennych podczas 1.Kramów Siedlęcińskich pod wieżą książęcą w Siedlęcinie

2014 – 2016 – wystawa stała kolekcji mydeł z czasów PRL – Galeria Mydła – Złotoryja

Od 2016 roku projektuje i wykonuje małe kamienne płaskorzeźby do zapachów (kamionki zapachowe). 

Od 2017 roku prowadzę pracownię artystyczną pod nazwą Aromatyczna Pracownia 

2017 – wyróżnienie w konkursie na plakat 26. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Tożsamość” – Legnica

2017 – wystawa pokonkursowa w Galerii Dworcowej, realizowana przez Galerię Sztuki w Legnicy

2021 – laureatka Jelonka Karkonoskiego na najlepszy produkt regionalny podczas 19. Wystawy Produktów Regionalnych – Wyprodukowano Pod Śnieżką – Jelenia Góra

2022 – ekspozycja stała prac oraz pigmentów we wnętrzach romańskiego kościoła św. Jana i Katarzyny w  Świerzawie

2022 – laureatka Jelonka Karkonoskiego na najlepszy produkt regionalny podczas 20. Wystawy Produktów Regionalnych – Wyprodukowano Pod Śnieżką Jelenia Góra

2022 – udział w Swieżawskim Świecie Krainy Wygasłych Wulkanów – ekspozycja pigmentów – warsztaty twórcze

2022 – udział w Święcie Papieru w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój – ekspozycja pigmentów i kamionek

2022 – udział w Festiwalu Ginące Zawody – Świeradów Zdrój – Stacja Kultury – warsztaty z wyrobu pigmentu – ekspozycja kamionek do zapachów 

2022 – udział w Art&Glass Festiwal w Jeleniej Górze – pokaz pigmentów i kamionek 

2022– udział w FLOWLAND 6.Piknik Artystyczny w Tarczynie – ekspozycja pigmentów 

2022 – ekspozycja pigmentów i kamionek do zapachów podczas Festiwalu Naturalnych Pigmentów w  Japonii – realizowany przez Nirasaki Ômura Art Museum

2023 – subskrypcja pigmentu polskiego ZLOTO w USA – Wild Pigment Projec

2023 – Laboratorium kolorów – ekspozycja naturalnych pigmentów ziemnych w Krainie Wygasłych Wulkanów 

2023 – otwarcie autorskiej Galerii Naturalnych Pigmentów 

2023 – Stypendium województwa dolnośląskiego

Wartości

Złotoryja i okolice

Złotoryja, będąca jednym z najstarszych miast w Polsce, cechuje się niezwykłością z wielu perspektyw, łącząc bogatą historię, unikalne zabytki i położenie geologicznie. Lokalność i promocja regionu to najważniejsza z moich motywacji.

Artyzm
Malarstwo, rzeźba, grafika, litografia, miałam dużo szczęścia, trafiając w życiu na niezwykłych nauczycieli i artystów. Chcę, żeby obok miłośników regionu, galeria łączyła wokół siebie ludzi sztuki.
Edukacja
Przekazywanie informacji o dziedzictwie i historii tej niezwykłej części Dolnego Śląska.
Supporting Subheading

Miejsce

Galeria Naturalnych Pigmentów mieści się w renesansowej kamienicy usytuowanej w kwartale przyrynkowej zabudowy w pobliżu Kościoła imienia Najświętszej Maryi Panny. Zespół trzech stojących obok siebie budynków, powstawał od 1556 do 1568, a miejsce, gdzie dziś wystawiam swoje pigmenty, było najprawdopodobniej plebanią pobliskiej świątyni.

Zachowane do dziś kamienice, to przykład ”złotego wieku miast” i renesansowej architektury świeckiej XVI wieku. Powstała na prawach magdeburskich Złotoryja, prezentuje swoje uroku licznymi kamienicami, stojącymi na planie kwadratu wokół ratusza. Kilka z nich zniszczyła wojna, kilka fatalne decyzje w latach 80 i 90 ubiegłego wieku, kiedy to władze miasta, zamiast rewitalizować budynki, podjęły decyzję o ich wyburzeniu.

Liczne kamienice w Złotoryi ozdobione są detalicznymi elementami, takimi jak gzymsy, sztukaterie, płaskorzeźby czy dekoracyjne fryzy. Niektóre posiadają rzeźby zdobiące elewacje, często przedstawiające postacie mitologiczne, alegorie czy herby rodowe. Oczywiście zwiedzanie rynku, jednego z najstarszych miast w Polsce, należy zacząć od Placu Uciecha i mojej Galerii. (fotografie historyczne: Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego)